„Anxiety, My Old Friend“ од Imagenes Mentales & Call Me Shadow

Imágenes Mentales and Call Me Shadow - "Anxiety, My Old Friend" (Анксиозноста, мојот стар пријател) - омот

29 јануари 2024 г. – Кантавторите Сенка Хоџиќ (Call me Shadow) и Карлос Плаза Ромеро (Imágenes Mentales) ја објавија својата најнова заедничка песна „Anxiety, My Old Friend“ (Анксиозноста, мојот стар пријател). Песната инспирирана од длабок разговор за влијанието на анксиозноста врз секојдневното однесување, навлегува во сложеноста на човечкиот ум преку спој на инди електро-поп инструментали.

Потеклото на приказната

Темата на „Anxiety, My Old Friend“ се роди од искрен разговор помеѓу Сенка и Карлос, кои ја истражувале појавата на анксиозноста и нејзиното продорно влијание врз секојдневниот живот на поединецот. Црпејќи инспирација од инди електро-поп инструментали, стиховите раскажуваат жива приказна за немирот и превирањата што анксиозноста може да ги внесе во човечката психа.

Генијални соработници

Како и со нивните претходни успешни синглови, Сенка Хоџиќ и Карлос Плаза Ромеро ги здружија силите во пишувањето и продукцијата на песната. Карлос е одговорен за продукцијата, миксингот и мастерингот, прикажувајќи ја беспрекорната креативна синергија на дуото.

Во хармонична конвергенција на музички таленти, Карлос Плаза од „Imágenes Mentales“ од Венецуела и Сенка Хоџиќ, босанската кантавторка зад „Call Me Shadow“, ги здружија силите на двата континенти за да создадат нешто навистина уникатно.

Нивната соработка им пркоси на географските ограничувања, комбинирајќи ги влијанијата од Венецуела и Босна и Херцеговина за да се произведе свеж, моќен звук. Фузијата опфаќа рок, амбиентален, техно, њу вејв, пост-панк, индустриски и инди жанр, создавајќи музичко патување кое не признава граници.

Совладувајќи ги предизвиците на далечината, проектот на Карлос и Сенка е пример за универзалниот јазик на музиката. Соработката спојува звуци и култури, прикажувајќи ја богатата таписерија на две музички традиции.

Со оваа соработка, Карлос Плаза за прв пат издава албум на англиски јазик, проширувајќи го досегот на неговата музика до пошироката публика, што е забележителна пресвртница за Imágenes Mentales. Нивната приказна е доказ за неограничените можности што се појавуваат кога се мешаат различни влијанија, рушејќи ги бариерите и создавајќи волшебен музички наратив, кој глобално одекнува.

Ова не е нивна прва соработка. Работеле заедно на неколку песни. Во 2023 година ги издадоа песните „Ocean on Fire“ и „Shadows in the Water“. Во 2022 година го издадоа албумот насловен „Breathe In.Breathe Out“.

Оваа недела, дискографијата на Imágenes Mentales и Call Me Shadow ни е „на рипит“!

Кој е Карлос Плаза?

Карлос ПлазаImágenes Mentales, плоден музичар и продуцент кој моментално живее во Костарика, може да се пофали со импресивна дискографија од 11 албуми и EП-изданија. Неговиот последен самостоен проект „Presagios“ доби признание за „Ново и значајно“ издание на Bandcamp во 2021 година.

Која е Сенка Хоџиќ?

Сенка Хоџиќ Call Me Shadow остави свој белег во 2021 година со независното издание на „Time“, нејзиниот деби сингл издаден од музичката продукција на Радио-телевизијата на Босна и Херцеговина.

Звучно искуство

Слушателите може да очекуваат уникатно звучно патување, бидејќи дуото стручно ги комбинира емотивниот вокал на Сенка со вештата продукција на Карлос. Мешањето на поп-рок со инди електро-поп форми резултира во волшебен звучен пејзаж, кој ја отсликува комплексноста на човечкиот ум во борбата со анксиозноста.

За стиховите

Стиховите на „Anxiety, My Old Friend“ навлегуваат длабоко во тековната битка на уметникот со анксиозноста. Текстовите исцртуваат живописна слика на минливо олеснување, проследено со немилосрдното враќање на анксиозноста. Стиховите како „I look in the mirror every morning, I see you’re still there“ (Секое утро се гледам во огледало и гледам дека сè уште си тука) ја илустрираат неизбежната природа на оваа ментална борба.

Рефренот силно погаѓа, изразувајќи фрустрација поради губењето на умот, додека анксиозноста останува рамнодушна. Повторувањето на стиховите „I lose my mind, but you don’t care“ (Го губам умот, но тебе не ти е гајле) го доловува изолирачкиот аспект на проблемите со менталното здравје. Оваа поврзаност пренесува чувство на итност бидејќи детално ги прикажува напорите за соочување со нејасните „места“ каде се крие анксиозноста.

Завршувајќи со прогонувачко повторување, стиховите пренесуваат чувство на резигнација, признавајќи ја тековната битка. „Anxiety, My Old Friend“ ги поканува слушателите да сочувствуваат со комплексноста на менталното здравје, создавајќи моќна врска преку заедничката ранливост.

Достапност

Песната „Anxiety, My Old Friend“ е достапна за светската публика од 25 јануари 2024 година. Обожавателите можат да го најдат синглот на музичките стриминг платформи и да уживаат во неговата богата приказна преку текстот и музиката.

Стриминг платформи

Уметноста во омотот на синглот

Во прилог на изданието е визуелно впечатливиот омот, кој ја доловува суштината на песната. Уметничкото дело служи како визуелен приказ на емоционалната длабочина и сложеност вградени во „Anxiety, My Old Friend“.

За крај

Песната „Anxiety, My Old Friend“ од Imágenes Mentales и Call Me Shadow го прикажува динамичното партнерство на Сенка Хоџиќ и Карлос Плаза. Нивниот талент за создавање емоционално резонантна музика ја плени публиката, па затоа овој најнов сингл треба задолжително да го преслушаат поп-рок и инди електро-поп ентузијастите.

Нурнете во емотивното царство на „Anxiety, My Old Friend“ и уживајте во суровото и нефилтрирано патување низ човечкиот ум изразено од музичките таленти на Сенка и Карлос.

Total
0
Shares
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Слични написи