Северноамериканска турнеја на Ајрон Меиден во 2024 година

Оваа година ќе биде одлична за фановите на Iron Maiden (Ајрон Меиден). Фронтменот на групата Брус Дикинсон го издаде својот седми соло албум „The Mandrake Project“ во март 2024, а Ајрон Меиден ќе оди на турнеја подоцна оваа година.

Ајрон Меиден е еден од омилените бендови на обожавателите на метал музиката, а илјадници од нив ја поздравија веста за нивната турнеја во 2024 година. Бендот ја најави турнејата по настапот на фестивалот Power Trip во октомври 2023 година во Empire Polo Club. (Дали локацијата на тоа место ви звучи познато? Тоа е истото место каде што се одржува фестивалот Coachella.)

Името на турнејата е „Future Past“, а низ Европа таа веќе се одржа во 2023 година. Три концерти се одржаа во Канада и еден во САД во текот на септември и октомври 2023 година, но најзначајниот дел од северноамериканската турнеја ќе се случи оваа година.

Луѓето кои често одат на многу концерти велат дека концертите на Iron Maiden се едни од најдобрите. Го прашав нашиот колега Урош Вељковиќ, метал-фанатик и водител на Denim and Leather (рок и метал поткаст), за неговото искуство. Тој присуствуваше на концертот на Iron Maiden во Загреб, Хрватска, во 2003 година.

„Беше фантастично кога првпат ги гледав Maiden во 2003 година во Загреб. 30.000 луѓе на стадионот. За албумот „Brave New World“ повторно се обединија со Дикинсон. Ги отсвиреа сите стари хитови со кои пораснав, но и новите за тој период, кои сега припаѓаат на класиците. Беше неописливо чувство да се слушне како трите гитари хармонично „пеат“ во живо заедно со басот на Стив Харис, кој го чувствувате во вашата дијафрагма – необично чувство за гледање. Тие се можеби најголемиот метал бенд во историјата“.

рече Урош Вељковиќ (тапанар на Steal Temple и домаќин на поткастот Denim and Leather)

Локации на турнејата на Iron Maiden во 2024 година

Бендот оваа година ќе биде на турнеја низ Канада и САД. Турнејата започнува во САД на 10 октомври во Сан Диего, Калифорнија. Првата „пауза“ ќе биде на 24 октомври, кога турнејата ќе се пресели во Канада. По кратката канадска турнеја, бендот ќе се врати во САД со уште девет настапи во живо. На 27 ноември Iron Maiden ќе настапат во Сантијаго, Чиле.

Ова се датумите:

САД

? ОКТОМВРИ 2024
[04] – San Diego, CA, North Island Credit Union Amphitheatre
[05] – Las Vegas, NV, Michelob ULTRA Arena
[08] – Los Angeles, CA, Kia Forum
[12] – Sacramento, CA @ Aftershock Festival
[14] – Portland, OR, MODA Center
[16] – Tacoma, WA, Tacoma Dome
[18] – Salt Lake City, UT, Delta Center
[19] – Denver, CO, Ball Arena
[22] – St. Paul, MN, Xcel Energy Center
[24] – Rosemont, IL, Allstate Arena

канада

? ОКТОМВРИ 2024
[26] – Toronto, ON, Scotiabank Arena
[27] – Quebec, QC, Videotron Centre
[30] – Montreal, QC, Centre Bell

сад

? НОЕМВРИ 2024
[01] – Philadelphia, PA, Wells Fargo Center
[02] – Brooklyn, NY, Barclays Center
[06] – Worcester, MA, DCU Center
[08] – Pittsburgh, PA, PPG Paints Arena
[09] – Newark, NJ, Prudential Center
[12] – Baltimore, MD, CFG Bank Arena
[13] – Charlotte, NC, Spectrum Center
[16] – Fort Worth, TX, Dickies Arena
[18] – San Antonio, TX, Frost Bank Center

Iron Maiden ќе настапат на фестивалот Aftershock во Сакраменто, Калифорнија, САД, на 12 октомври. По северноамериканската турнеја, бендот ќе се пресели во Јужна Америка и ќе одржи концерт на Estadio Nacional во Сантијаго, Чиле. Концертот во Чиле ќе се одржи на 27 ноември.

Карти за турнејата на Iron Maiden во 2024 година

Картите за концертите се пуштени во продажба од 3 ноември 2023 година, а претпродажбата беше во живо на 31 октомври. Картите за сите локации во САД и Канада, но и за другите меѓународни концерти, се достапни на Тикетмастер (Ticketmaster).

Сет-листа на „Future Past“

Не ме интересираат сет-листите, особено ако го сакам бендот, но знам дека некои од вас сакаат да знаат кои песни ќе можат да ги слушнат на концертите. Значи, еве ја сет-листата споделена на Reddit.

? Caught Somewhere in Time
? Days of Future Past
? Writing on the Wall
? The Prisoner
? Stranger in a Strange Land
? Death of the Celts
? The Time Machine
? Can I Play with Madness
? Heaven Can Wait
? Hell on Earth
? Fear of the Dark
? Iron Maiden
? Alexander the Great
? The Trooper
? Wasted Years

Или, ако преферирате Спотифај (Spotify), сите песни можете да ги слушнете тука.


Ако сте љубител на хард рок или метал музиката, гледајте го поткастот Denim and Leather.

Total
0
Shares
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Слични написи