Исланд ќе бојкотира; Израел ќе учествува на Евровизија 2024

Европската радиодифузна унија (EBU) даде зелено светло за учеството на Израел во натпреварот, во согласност со другите организации. EBU, најголемата светска заедница на јавни радиодифузни сервиси, се состои од 68 членови во 56 земји. Израел, како учесник во размена на вести, има пристап до EBU заедно со другите членови на EBU и медиумски партнери. Израел доби поддршка од други земји да се натпреварува на Евровизија во 2024 година, откако Здружението на композитори и текстописци на Исланд (FTT) побара од RUV (Национална организација за јавни радиодифузни сервиси на Исланд) да се воздржи од учество на Евровизија во 2024 година поради загриженоста во врска со Израел. RTE, ирскиот радиодифузер, доби петиција со над 500 потписи, во која се наведени споредливи барања.

Announcement published on the FTT’s Facebook Page

Управниот одбор на FTT вечерва го испрати овој предизвик до директорот на радио-програмскиот сервис и управниот одбор на RUV:

Рејкјавик, 11/12/2023.

Управниот одбор на FTT, Здружение на композитори и текстописци, го повикува RÚV да не учествува на Евровизија во 2024 година, освен ако на Израел му биде одбиено учеството во натпреварот на истата основа на која на Русија ѝ беше забрането да учествува на последниот натпревар.

Сите ние имаме должност да заземеме став против војната и убивањето на цивили и невини деца. Секогаш имаме избор да не учествуваме во такви работи, без разлика дали сме поединци или државни институции.

Ние нема да учествуваме во настан, кој секогаш се карактеризира со радост и оптимизам, заедно со нации кои дејствуваат со воена сила.

Управен одбро на FTT:

Bragi Valdimar Skúlason, претседател
Védís Hervör Árnadóttir, потпретседател
Sóley Stefánsdóttir
Ragnheiður Gröndal
Andri Ólafsson
Hallur Ingólfsson
Hildur Kristín Stefánsdóttir

Англиски превод на соопштението на FTT објавено на нивниот Фејсбук профил на 12/12/2023

Европската радиодифузна унија е против забраната на Израел

Откако добија писмо со изјава од EBU, „Тhe Jerusalem Post“ информираше дека Израелската радиодифузна управа ги почитува сите правила за конкуренција и дека не треба да ѝ се забрани учество поради неодамнешните повици за бојкот во текот на конфликтот во Газа.

„Израелската радиодифузна управа ги почитува сите правила за натпреварување и не треба да ѝ биде забрането да учествува поради неодамнешните повици за бојкот во текот на конфликтот во Газа. Тие истакнаа дека Евровизија е натпревар меѓу јавните радиодифузери, а не владите, имајќи предвид дека израелскиот јавен радиодифузер учествува веќе пет децении во натпреварот.

Понатаму, синдикатот потврди дека Израел без исклучување учествува на други меѓународни натпревари и истакна дека Евровизија останува аполитичен настан кој ја обединува публиката ширум светот“.

пренесено од онлајн весникот „The Jerusalem Post“. Целосен напис: „Исланд се заканува дека ќе се повлече од Евровизија доколку Израел се натпреварува“

Кој ќе го претставува Израел на Евровизија во 2024 година?

Израел ќе учествува на Евровизија во 2024 година и покрај заканите за бојкот на Исланд. Продукцијата IPBC/Kan, Keshet и Tedy ќе го избере претставникот преку шоуто за таленти „HaKokhav HaBa“ (Ѕвезда во подем). И покрај поддршката од јавноста за Noa Kirel, која го освои третото место претходната година, изборот се враќа на програмата „The Next Star“ (Следна ѕвезда). Соработката меѓу Keshet и IPBC цели кон висок пласман на Евровизија.

KAN | Noa Kirel – Unicorn – 🇮🇱 Официјалната пријава на израелската радиодифузна корпорација за Песна за Евровизија во 2023 година

„HaKokhav HaBa“, израелското шоу за избор на преставник на Евровизија, започна на 31.10.2023 година, а аудициите се емитуваа на 20.11.2023 година. И покрај одложувањата, шоуто продолжи со продукција и емитување.

Total
0
Shares
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Слични написи