Објавен е албумот „A La Sala“ од Хруангбин

Одлични вести за сите фанови на хјустонското трио Хруангбин (Khruangbin) – новиот албум „A La Sala“ (превод: До собата) излегува оваа недела, а следната недела започнува нивната голема концертна турнеја. Бендот ќе го промовира албумот низ Северна Америка и Европа до крајот на 2024 година.

Албумот беше најавен на 16 јануари 2024 година со спот за синглот „A Love International“, кој беше објавен на 5 април 2024 година. Членовите на Хруангбин, Диџеј Џонсон, Лаура Ли и Марк Спер ги напишаа сите песни за новиот албум. Спер, исто така, ги продуцираше нумерите со помош на продуцентот Стив Кристенсен, кој е добитник на наградата Греми.

Има добри шанси брзо да слушаме нов материјал во живо. Хруангбин е дел од лајн-апот на музичкиот фестивал Коачела за 2024 година. Фановите можат да ги гледаат во живо на 14 и 21 април. Во последниот дел ќе најдете информации за карти за претстојните концерти на Хруангбин.

Песните од албумот „A La Sala“

Новиот албум на Хруангбин, „A La Sala“ има 12 песни. Ова е нивниот прв албум без ниту една соработка. Досега (6 април) се издадени три синглови од албумот.

#Khruangbin – A La Sala tracks
1Fifteen Fifty-Three
2May Ninth
3Ada Jean
4Farolim de Felgueiras
5Pon Pón
6Todavía Viva
7Juegos y Nubes
8Hold Me Up (Thank You)
9Caja de la Sala
10Three from Two
11A Love International
12Les Petits Gris
– released as single

Албумот може да се најде на популарните музички стриминг сервиси, но тој е издаден и на винил, ЦД и аудио касета. Албумот можете да го купите на Амазон, ако го претпочитате физичкото издание.

Каде Хруангбин ќе има концерти?

Хруангбин ќе ја започне промотивната турнеја на албумот на 14 април на фестивалот Коачела. Тоа е само почеток на серијата концерти во живо. Бендот ќе патува низ Северна Америка и Европа од 14 април до 14 октомври 2024 година. После тоа ќе заврши промотивната турнеја, а Хруангбин ќе продолжи со концерти низ Европа.

Турнеја во Северна Америка

? АПРИЛ 2024
[14] Coachella – Empire Polo Club, Indio, CA
[16] Rady Shell, Jacobs Park, San Diego, CA
[18] Alex Madonna Expo Center, San Luis Obispo, CA
[19] Alex Madonna Expo Center, San Luis Obispo, CA
[21] Coachella – Empire Polo Club, Indio, CA
[23] Brooklyn Bowl Las Vegas, Las Vegas, NV
[24] Brooklyn Bowl Las Vegas, Las Vegas, NV
[26] Revel Abq, Albuquerque, NM
[27] Revel Abq, Albuquerque, NM

? МАЈ 2024
[21] The Met Philadelphia, Philadelphia ,PA
[22] The Met Philadelphia, Philadelphia, PA
[23] The Met Philadelphia, Philadelphia, PA
[26] Broadview Stage at SPAC, Saratoga Springs, NY
[28] Albright-Knox Art Gallery, Buffalo, NY
[29] Jacobs Pavilion at Nautica, Cleveland, OH
[31] History, Toronto, ON


? ЈУНИ 2024
[01] History, Toronto, ON
[02] History, Toronto, ON
[04] Masonic Temple, Detroit, MI
[05] KEMBA Live!, Columbus, OH
[07] The Salt Shed, Chicago, IL
[08] The Salt Shed, Chicago, IL
[09] The Salt Shed, Chicago, IL
[11] Red Hat Amphitheater, Raleigh, NC
[12] Harrah’s Cherokee Center, Asheville, NC

ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА

? ЈУЛИ 2024
[04] Rock Werchter, Rotselaar, Belgium
[10] Festival Jardin Sonore, Vitrolles, France
[11] Musilac 2024 – Esplanade Du Lac, Aix Les Bains, France
[12] Bilbao BBK Live, Bilbao, Spain
[13] NOS Alive, Algés, Portugal
[17] Metastadt Open Air, Vienna, Austria
[18] Colours Of Ostrava, Ostrava, Czech Republic
[17] Electric Castle Festival, Cluj-Napoca, Romania
[20] Luzern Live, Luzern, Switzerland
[24] Luzern Live, Luzern, Switzerland
[25] Latitude Festival, Southwold, UK
[25] Barclaycard Presents Latitude, Southwold, UK

Турнеја во Северна Америка

? АВГУСТ 2024
[14] Greek Theatre, UC Berkeley, Berkeley, CA
[15] Greek Theatre, UC Berkeley, Berkeley, CA
[16] Greek Theatre, UC Berkeley, Berkeley, CA
[18] McMenamins Historic Edgefield Manor, Troutdale, OR
[19] McMenamins Historic Edgefield Manor, Troutdale, OR
[21] KettleHouse Amphitheater, Bonner, MT
[22] KettleHouse Amphitheater, Bonner, MT
[24] Granary Live, Salt Lake City, UT
[26] Mission Ballroom, Denver, CO
[27] Red Rocks Amphitheatre, Morrison, CO
[28] Red Rocks Amphitheatre, Morrison, CO

? СЕПТЕМВРИ 2024
[20] Forest Hills Stadium, Queens, NY
[21] Forest Hills Stadium, Queens, NY
[23] The Anthem, Washington, DC
[24] The Anthem ,Washington, DC

? ОКТОМВРИ 2024
[02] The Factory, St Louis,MO
[03] The Factory, St Louis,MO

[09] Saenger Theatre, New Orleans, LA
[10] Saenger Theatre, New Orleans, LA

ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА

[31] AFAS Live, Amsterdam, Netherlands

? НОЕМВРИ 2024
[01] AFAS Live, Amsterdam, Netherlands
[02] Lotto Arena Antwerpen, Antwerp, Belgium
[04] L’Olympia, Paris, France
[05] L’Olympia, Paris, France
[07] TEMPODROM, Berlin, Germany
[08] TEMPODROM, Berlin, Germany
[11] Alcatraz, Milan, Italy
[15] OVO Hydro, Glasgow, UK
[17] O2 Apollo Manchester, Manchester, UK
[18] O2 Apollo Manchester, Manchester, UK
[20] Eventim Apollo, London, UK
[21] Eventim Apollo, London, UK
[22] Eventim Apollo, London, UK
[24] 3Arena, Dublin, Ireland

Каде можам да купам карти за концертите на Хруангбин?

Картите за концертите на Хруангбин се достапни на повеќето од најголемите платформи за продажба на карти, вклучително и Ticketmaster и Vivid Seats.

Total
0
Shares
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Слични написи