Излегува 12. студиски албум на Шакира

По цели седум години, наскоро ќе уживаме во 12. студиски албум на Шакира. Нејзиниот албум „Las Mujeres Ya No Lloran“ (превод: Жените веќе не плачат) излегува на 22 март 2024 година, но ние веќе слушнавме неколку песни. Сингловите „Te Felicito“ и „TQG“ беа објавени пред неколку години, а „El Jefe“ излезе на 21 септември 2023 година. Шакира сама го продуцираше албумот, а Sony Music Latin ќе го објави.

Ако сте љубопитни за песните од албумот, имаме одлична вест за вас. Списокот со песни на „Las Mujeres Ya No Lloran“ беше објавен во февруари (2024 година). Новиот албум на Шакира ќе има 17 песни, меѓу кои и соработки со Bizarrap, Cardi B, Tiësto и други.

„Мојот нов албум, кој излегува на 22 март го создадов заедно со сите вас, мојата глутница волчици, кои бевте со мене на секој чекор од патот.

Создавањето на ова дело беше алхемиски процес.

Додека ја пишував секоја песна, одново се изградував себеси. Додека ги пеев, моите солзи се претворија во дијаманти, а мојата ранливост во сила“.

Шакира го сподели својот процес на создавање на Инстаграм.

Омотот на новиот албум на Шакира

Новиот албум на Шакира ќе има четири различни изданија: дијамант, смарагд, рубин и сафир. Секое издание има уникатна тема на омотот.

Песните од новиот албумот на Шакира

Во случај да сте љубопитни и сакате да знаете што да очекувате, еве ги 17-те песни од претстојниот албум „Las Mujeres Ya No Lloran“.

“Las Mujeres Ya No Lloran”

1. Puntería with Cardi B
2. La Fuerte with Bizarrap
3. Tiempo Sin Verte
4. Cohete with Rauw Alejandro
5. (Entre Paréntesis) with Grupo Frontera
6. Cómo Dónde y Cuándo
7. Nassau
8. Última
9. Te Felicito with Rauw Alejandro
10. Monotonía with Ozuna
11. Bzrp Music Sessions, Vol. 53
12. TQG x Karol G
13. Acróstico with Milan + Sasha
14. Copa Vacía with Manuel Turizo
15. El Jefe with Fuerza Regida
16. Bzrp Music Sessions, Vol. 53 (Remix Tiësto)
17. Punteria (Vinyl Version)

Купете го албумот

Албумот можете да го купите преку веб-страницата на Шакира или ако сакате да нѐ поддржите, изданијата дијамант и сафир. можете да ги купите на Амазон.

Coachella 2024 ја изостави Шакира

Иако постоеше можност Шакира да биде меѓу изведувачите на фестивалот Coachella 2024, сепак тоа нема да се случи. Организаторите на фестивалот не ѝ дозволија на колумбиската пејачка да биде хедлајнер оваа година. Наместо тоа, тие се одлучија за Lana Del Ray, Tyler the Creator и Doja Cat.

Total
0
Shares
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Слични написи